Історія виникнення Фестивалю
2021
2021 року команда організаторів Фестивалю Тараса Шевченка Ше.Fest відвідала місто Первомайськ в рамках проєкту «Ше.Fest мандрує Україною». Саме тоді первомайці познайомилися з новим для себе проєктом: пили каву біля погруддя Шевченка, слухали «Шпилястих кобзарів» та «Братів Капранових» у міському парку, відвідали прем’єру вистави за мотивами життя Кобзаря. В той день, 10 серпня, біля Шевченка, з уст режисера проєкту Олександра Висоцького, вперше публічно прозвучала ідея заснувати у місті фестиваль Миколи Вінграновського – послідовника шевченкових ідей і видатного митця, що народився саме на цій землі.
2022
2023
Перший Фестиваль Миколи Вінграновського відбувся 4 листопада 2023 року у Первомайську
Фестиваль зібрав глядачів на чотирьох локаціях, які ми назвали за аналогією з кінотеатрами “залами”: синьою, жовтою, червоною та білою.
Синя зала – головна фестивальна локація дивувала гостей звучанням сучасної бандури від “Шпилястих кобзарів”, дарувала запальний вогник потужного черкаського гурту “Крутий Заміс” та зачаровувала майстерністю акторів Миколаївського академічного художнього драматичного театру “Це мій народ! Я син його!” за творами Миколи Вінграновського.
У жовтій залі своїм особливим відчуттям творчості Вінграновського ділилися актор, голос Євромайдану Євген Нищук, акторка Оксана Стринадюк (Гуцулка Ксеня), солісти київської Національної філармонії Тетяна Школьна та Роман Смоляр.
2023
Біла зала стала простором творчості, де гості одночасно могли споглядати картини Народного художника України, геніального первомайця Андрія Антонюка і роботи юних земляків Миколи Вінграновського з художньої сутдії Катерини Баранюк «Kat.Rina Art».
Краєзнавчий музей поєднав мистецькі майстер-класи, виступи оркестру «Граймікс» (художні керівники Андрій та Алла Скакун) Первомайська та зустрічі з літераторами, як-от письменниці Лариса Ніцой та поетом Сашком Обрієм.
У червоній залі, в Артхабі «Вінграновський» на очах гостей друзі Миколи Степановича письменники Павло Вольвач, Анатолій Качан та Олекса Різників, намалювали словесний портрет Вінграновського, відкривши нові, раніше невідомі факти про митця. Ведучими подій були Павло Вольвач, Анна Панченко, Олександр Висоцький, Юрій Доник.
Крім офлайн подій, до Дня народження Вінграновського ми провели онлайн-челендж #вінграновський_вірш, який об’єднав десятки шанувальників поета і став найбільшою народною кампанією вшанування Миколи Вінграновського в нашій історії.